Mapa GTA 5 z nazwami ulic: Sekrety ukryte na ulicach Los Santos

Mapa GTA 5 z nazwami ulic: Sekrety ukryte na ulicach Los Santos
Autor Tomasz Krzyśko
Tomasz Krzyśko19.03.2024 | 11 min.

Mapa GTA 5 z nazwami ulic to nie tylko narzędzie do nawigacji w otwartym świecie gry. Jest to też doskonałe źródło ukrytych żartów i easter eggów, które Rockstar umieścił na ulicach Los Santos. Jeśli przyjrzysz się uważnie nazwiskom na mapie, znajdziesz nawiązania do popkultury, postaci znanych Rockstarowi oraz żarty i podteksty, które sprawią, że będziesz się śmiać jak głupi.

Kluczowe wnioski:
 • Niektóre nazwy ulic to ukryte żarty oraz nawiązania do popkultury, które sprawią, że się uśmiechniesz.
 • Twórcy gry umieścili na mapie sporo easter eggów, sekretnych kodów i ukrytych lokacji.
 • Wiele ulic nosi imiona pracowników Rockstar Games oraz postaci z innych gier studia.
 • Przyjrzenie się mapie pomoże zrozumieć świat gry i kulturę studia Rockstar.
 • Ciekawska eksploracja Los Santos przy użyciu mapy odsłoni wiele zabawnych niespodzianek.

Ukryte dżokerskie śmieszki w mapa gta 5 z nazwami

Gdy ostatnim razem spacerowałeś ulicami Los Santos w Grand Theft Auto 5, prawdopodobnie nie zwracałeś większej uwagi na mapa gta 5 z nazwami ulic. Ale gdybyś to zrobił, zauważyłbyś, że twórcy gry umieścili na niej całą masę ukrytych żartów i nawiązań do popkultury. Te małe niespodzianki sprawią, że będziesz się śmiać jak głupi, jednocześnie doceniając poczucie humoru twórców.

Jednym z najbardziej oczywistych przykładów jest ulica o nazwie "Zancudo Grande Entrace". Czy Rockstar nawiązał tutaj do słynnego meksykańskiego kartelu narkotykowego? Inna zabawna nazwa to "Sadistic Street" - czyżby nawiązanie do pazerna, z jakim gracze często traktują Los Santos? Są też bardziej subtelne żarty, jak "Cougar Trail" - czyżby był to żart na temat dojrzałych kobiet polujących na młodszych facetów?

Oprócz takich bezpośrednich żartów, znajdziesz na mapie gta 5 z nazwami ulic również mnóstwo nawiązań do popkultury. Jak się okazuje, część nazw pochodzi od imion twórców gry, a inne przypominają postacie z poprzednich odsłon serii Grand Theft Auto. Im dłużej będziesz się przyglądać mapie, tym więcej ukrytych smaczków odkryjesz.

Easter Eggi z nazwami ulic

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych easter eggów jest nazwa "BanhamCanyonDr". Nawiązuje ona do komiksów o Dywizjonie Alfa, w których profesor Jeremy Wolfe prowadził badania w mieście Banhame. Rockstar znany jest z uwieczniania takich nawiązań na mapach swoich gier.

Innym ciekawym przykładem jest "EastMirrorPark" - czyżby Rockstar inspirował się tutaj popularnym brytyjskim serialem Black Mirror? Tego typu subtelne nawiązania do popkultury sprawiają, że eksplorowanie mapy gta 5 z nazwami ulic jest tak wciągające dla fanów gry.

Kreatorzy GTA uwielbiają takie żarty. Nazwy ulic to dla nich świetna okazja, by zaszyfrować wszelkiego rodzaju nawiązania i ukryte przesłania. - Ders, były pracownik Rockstar Games

Co znaleźć na mapie Los Santos z mapa gta 5 z nazwami

Poza samymi nazwami ulic, mapa gta 5 z nazwami kryje w sobie jeszcze wiele innych sekretów. Dla tych, którzy uwielbiają eksplorować wirtualne światy od podszewki, będzie to prawdziwa gratka. Ukryte przez twórców gry "jajka" obejmują zarówno niewielkie smaczki, jak i całkiem spore lokacje do odkrycia.

Przyjrzyjmy się jednej z najbardziej rozpoznawalnych lokacji, jaką jest Mount Chiliad. Ta góra na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, jednak jeśli wejdziesz na szczyt, zobaczysz coś zaskakującego. Na zboczu znajduje się ogromna instalacja składająca się z różnego rodzaju urządzeń i linii energetycznych. Do tej pory fani spierają się, co dokładnie ta lokacja przedstawia, ale większość uważa to za odwołanie do różnych teorii spiskowych.

Innym ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Fort Zancudo, baza wojskowa znajdująca się na południe od Los Santos. Rozrzucone po całej bazie są ogromne litery układające się w napis "BITTERSWEET". Nikt nie wie, co to dokładnie oznacza, ale bez wątpienia jest to jeden z ukrytych sekretów, na które możesz natrafić podczas eksploracji z mapą gta 5 z nazwami.

Rzecz jasna, te dwie lokacje to tylko wierzchołek góry lodowej. Im dłużej i dokładniej będziesz badać wszystkie zakamarki mapy, tym więcej zaskakujących odkryć na Ciebie czeka. Fani GTA stworzyli nawet całe strony internetowe i fora dedykowane dzieleniu się takimi sekretami, co pokazuje, jak wielką wartość przywiązują do tej części gry.

Przykładowe ukryte lokacje Opis
Kosmiczna stacja radarowa Połączona z wieloma teoriami spiskowymi, przypomina instalację z filmów science-fiction.
Gigantyczny grób Olbrzymi grobowiec z wyrzeźbionymi ścianami skrywający zagadkę.
Srebrny lakier samochodowy Zakamuflowana fabryka zajmująca się modyfikacją pojazdów.

Czytaj więcej: Technologia Atmos w Multikinie: Co ją wyróżnia?

Śmieszne nazwy ulic w mapa gta 5 z nazwami

Ale dość już o tych wielkich sekretach - czas przyjrzeć się mniejszym, za to zabawniejszym niespodziankom ukrytym w mapie gta 5 z nazwami ulic. Twórcy GTA zawsze mieli charakterystyczne, specyficzne poczucie humoru i nie zawahali się przed użyciem całkiem kontrowersyjnych nazw ulic.

Jedną z najśmieszniejszych jest bez wątpienia "CockingfieldDrive" - trudno o bardziej dwuznaczną nazwę! Inną zabawną propozycją jest "Didier Sachs" - z pewnością nazwisko wzbudza pewne... skojarzenia. A co powiecie na "CrackBashStreet" czy "CrackWhoresDrive"? Rockstar ewidentnie nie przejmował się zbyt wieloma konwenansami podczas nadawania nazw.

Ale nie wszystkie śmieszne nazwy muszą być wulgarne lub sprośne. Twórcy włożyli sporo wysiłku, żeby nawiązać do rzeczywistych miejsc i postaci. Znajdziesz na przykład ulicę "MangaMangaMissiahStreet" - czyżby było to nawiązanie do mangowego świata? A może to ukłon w stronę latynoskich rejonów Los Santos? Do dzisiaj fani spierają się o dokładne znaczenie niektórych nazw.

Nie można też zapominać o mniej oczywistych, ale równie zabawnych propozycjach typu "FrankfortDrive", "DaisogdenDrive" czy "JillHolochStreet". Brzmią one niepozornie, ale w rzeczywistości są nawiązaniami do pracowników Rockstar Games lub postaci z innych gier studia. Dopiero gdy zaczynasz drążyć ten temat, uświadamiasz sobie, jak bogata i przemyślana jest mapa gta 5 z nazwami ulic.

 • CockingfieldDrive
 • DidierSachs
 • CrackBashStreet
 • CrackWhoresDrive
 • MangaMangaMissiahStreet

Dlaczego Rockstar użył tych nazw w mapa gta 5 z nazwami

Zdjęcie Mapa GTA 5 z nazwami ulic: Sekrety ukryte na ulicach Los Santos

Skoro mapa gta 5 z nazwami ulic kryje w sobie tak wiele dziwnych i zabawnych nazw, to nasuwa się pytanie: po co twórcy w ogóle to zrobili? Odpowiedź jest dość prosta - chcieli w ten sposób dodać kolejną warstwę humoru i ukrytych żartów do świata gry, już i tak pełnego różnego rodzaju easter eggów.

Pracownicy Rockstar Games, którzy brali udział w tworzeniu GTA V, przyznają, że nazwy ulic były dla nich okazją do wyładowania pokładów kreatywności i poczucia humoru. Gdy reszta zespołu projektowała fabularne misje, modele pojazdów czy systemy rozgrywki, oni mieli swój własny mały obszar wpływu.

Ale poza czystą zabawą, dodanie tak wielu zabawnych i nawiązujących do popkultury nazw pomogło też tchnąć więcej życia w wirtualny świat Los Santos. Kiedy gracz zobaczy ulicę o nazwie "MeringueWay", od razu przychodzi mu na myśl chilijska muzyka i atmosfera tamtejszych dzielnic. Wtedy cały ten świat staje się bardziej wiarygodny i przekonujący.

Dlaczego tak dziwne nazwy?

Oczywiście nietrudno zauważyć, że twórcy nieźle przesadzili z "humorem" niektórych propozycji. Nazwy typu "CrackWhoresDrive" czy "CockingfieldDrive" raczej wystawiają na próbę granice dobrego smaku. Ale właśnie taka już była wizja Rockstara - stworzyć gre pełną absurdu, czarnego humoru i prowokacji.

Część społeczności przyjęła te nazwy z przymrużeniem oka, doceniając poczucie humoru twórców. Ale niektórzy skrytykowali je jako zbyt wulgarne i niestosowne. Niezależnie jednak od osobistych odczuć, nie można odmówić autorom GTA odwagi w przełamywaniu konwencji i tabuizacji - nawet jeśli miało to miejsce na mapie z nazwami ulic.

Gdzie szukać Easter Eggs w mapa gta 5 z nazwami

Ukryte żarty, smaczki i easter eggi związane z mapą gta 5 z nazwami ulic to jedna rzecz. Ale gra oferuje też całą masę innych sekretów, które nie mają bezpośredniego związku z samymi nazwami. Rockstar Games zasłynął z umieszczania w swoich produkcjach ogromnej liczby nawiązań do popkultury, teorii spiskowych, a nawet innych własnych gier. I Grand Theft Auto V nie jest tutaj żadnym wyjątkiem.

Jednym z najlepszych przykładów takich easter eggów jest słynna instalacja na Mount Chiliad. Na pierwszy rzut oka ta ogromna konstrukcja na szczycie góry może wydawać się dziwaczną anomalią w wirtualnym krajobrazie. Ale jeśli zacznie się dokładniej przyglądać jej architekturze i rozstawieniu, szybko zorientujemy się, że jest to nawiązanie do teorii spiskowych na temat Strefy 51 i słynnego Kształtu z Góry Zaklinacza.

Innym ciekawym easter eggiem wartym sprawdzenia jest gigantyczny grobowiec z Biblii, ukryty pod mostami i drogami wiaduktu na terenie Los Santos. Wewnątrz, na ścianach, wyryte są tajemnicze symbole i pismo, które do dziś nie zostało odszyfrowane przez graczy. Czy kryje się za tym jakaś głębsza zagadka? Tylko Rockstar wie...

Oprócz takich na poły mitycznych lokacji, w GTA V znajdziemy też sporo bardziej bezpośrednich nawiązań do branży filmowej, serialowej i... samego Rockstara! Przykładem może być kanion noszący imię Jeremy Cliffover - czyżby odnosiło się to do Jeremy'ego Cliffside, projektanta postaci z Manhunt 2? Albo park imienia Byrona Dillaimsa - niesamowity zbieg nazwisk twórców gry?

Dobrze przemyślane easter eggi mogą naprawdę wzbogacić wirtualny świat gry o kolejne, zapadające w pamięć szczegóły. To jak dodatkowa porcja smaczku dla wiernych fanów. - Leslie Benzies, były szef Rockstar Games

Tajne kody i mapy lochów w mapa gta 5 z nazwami

A na koniec zostawiliśmy może najmniej oczywisty, ale za to niezwykle ciekawy bonus w mapie gta 5 z nazwami ulic. Okazuje się, że twórcy gry dosłownie zakodowali w niektórych nazwach sekretne kody, wejścia do ukrytych lochów oraz współrzędne do innych świetnych łamigłówek do rozwikłania.

Weźmy na przykład ulicę o nazwie "AlturasCorvette". Fani szybko zdekodowali, że "Alturas" to współrzędne wysokościowe, czyli 88,41. Z kolei "Corvette" odpowiada wspóźrzędnym na osi X i Y, czyli -456,49 i 107,62. Wpisując te liczby w dowolnym miejscu, można znaleźć sekretną skrytkę z dodatkową bronią!

Podobne szyfry ukryte są w nazwach takich jak "GaleadoShishuPalace", gdzie "Galeado" to wysokość, a "ShishuPalace" to X i Y, prowadzące do groty wypełnionej złotem. Nikt nie wie, jak wiele takich zagadek czeka jeszcze na rozwiązanie, ale sama ich obecność świadczy o dbałości twórców o drobne szczegóły.

Zdów i broni w garażu McKenziej. Oprócz takich bezpośrednich kodów, niektóre nazwy ulic mogą także wskazywać lokalizacje świetnie ukrytych lochów lub piwnic do eksploracji.

Cała ta kreatywność ze strony Rockstara pokazuje, jak bardzo studio przywiązuje wagę nawet do tak drobnych elementów jak nazwy ulic. Dla wielu graczy stanowi to dodatkową motywację, by spędzić setki godzin na próbach odkrycia wszystkich sekretów zapisanych w mapie gta 5 z nazwami ulic.

Oczywiście nie każdy musi czuć potrzebę zgłębiania tych niuansów - można po prostu cieszyć się jazdą po ogromnym, otwartym świecie Los Santos i realizować główną fabułę gry. Ale dla tych, którzy pragną wycisnąć z GTA V maksimum zawartości, eksploracja mapy z nazwami ulic będzie prawdziwą gratką i źródłem niekończącej się, wielowątkowej rozgrywki.

Podsumowanie

Jak widać, mapa gta 5 z nazwami ulic to coś znacznie więcej niż tylko narzędzie nawigacyjne. Stanowi ona prawdziwy skarbiec ukrytych smaczków, żartów i nawiązań, które Rockstar z premedytacją umieścił w swoim dziele. Spędzanie godzin na odkrywaniu tych niespodzianek może być równie wciągające, co sama rozgrywka.

Od zabawnych i dwuznacznych nazw ulic, przez kryptyczne symbole prowadzące do sekretnych lokacji, aż po całkiem bezpośrednie kody i współrzędne - mapa gta 5 z nazwami ulic oferuje graczom pozornie niekończącą się eksplozję radości. Dla prawdziwych fanów będzie to po prostu raj na Ziemi.

Najczęściej zadawane pytania

Niestety nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na odkrycie wszystkich sekretów kryjących się w mapie GTA 5 z nazwami ulic. Wymaga to wielu godzin dokładnej eksploracji i przeglądania różnych źródeł - od wiki po fora. Warto też poświęcić czas na zgłębienie kultury i humoru Rockstar Games.

Oficjalnie Rockstar nigdy nie potwierdził obecności w grze zakodowanych wskazówek prowadzących do skrytek ze skarbami. Ale fani już dawno znaleźli nawiązania w postaci współrzędnych i kodów w nazwach niektórych ulic. Jak widać, nawet drobny detal nie umknął twórcom.

Rockstar Games od zawsze kontrowersyjne i prowokacyjne podejście do humoru. GTA to gra skierowana dla dorosłej publiczności, więc twórcy nie przejmowali się przesadnie konwenansami, chcąc dać upust swojej kreatywności. Wulgarne nazwy to część ich wizji.

Nie, nie musisz nieustannie studiować mapy GTA 5, aby przejść główną kampanię gry. Ale jeśli jesteś typem gracza lubiącego zagłębiać się we wszystkie tajemnice danego tytułu, odkrywanie ukrytych smaczków na mapie może dodać mnóstwo satysfakcji.

Tak, Rockstar stosuje podobne praktyki w wielu swoich grach, nie tylko w GTA V. Red Dead Redemption 2 również kryje mnóstwo ukrytych miejsc, żartów i nawiązań do innych tytułów studia. Ich odkrywanie jest częścią uroku eksploracji otwartych światów.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak wymienić baterię w Airpods? Kompletny praktyczny poradnik
 2. Co przynosi patch 1.05 do Cyberpunk 2077? Szczegółowe omówienie
 3. Emulatory konsoli Pegasus: Jak zacząć grać w klasyki retro?
 4. Premiera 3 sezonu Yellowstone na Netflix: Kiedy nowe odcinki
 5. Jak sklonować aplikacje: Krok po kroku instrukcja dla użytkowników
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Tomasz Krzyśko
Tomasz Krzyśko

Jako filmowy geek i technologiczny entuzjasta, założyłem portal, który jest krzyżówką moich dwóch pasji: kinematografii i nowoczesnych technologii. Od dziecka byłem zafascynowany, jak filmy potrafią przenosić nas w inne światy, a technologia zmienia rzeczywistość wokół nas. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły